X
Systemy POS (Point of Sale)

Skomputeryzowane stanowiska sprzedaży, które często wykorzystują technologie dotykowe, współpracują z drukarkami paragonów, drukarkami fiskalnymi, czytnikami kodów, wagami elektronicznymi, monitorami kuchennymi itp. Systemy POS pozwalają na sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem. Odpowiednio skonfigurowane systemy POS umożliwiają błyskawiczne prowadzenie sprzedaży, natychmiastowe wydruki w punktach powiązanych z systemem POS, takich jak zaplecze kuchenne czy bar, szybkie przechwytywanie danych o sprzedaży, zarządzanie cenami sprzedaży oraz, w razie konieczności, centralizowanie zapłat.


Terminale POS

Specjalnie opracowane komputery PC instalowane w punktach handlowo-usługowych, takich jak: restauracje, puby czy hotelowe recepcje. Terminale POS projektowane są z myślą o intuicyjnej, szybkiej i w pełni bezawaryjnej pracy. Urządzenia te występują w wariantach wyposażonych w monitor dotykowy lub nie. Dostępne na rynku modele standardowo zaopatrzone są w nowoczesne ekrany dotykowe, jednak niektóre współpracują ze specjalizowaną klawiaturą, np. klawiaturą kasową (powszechnie używaną w supermarketach).


Drukarki zamówień

Zwane inaczej drukarkami kuchennymi, paragonowymi lub drukarkami POS. Służą do wydruku pozycji składowych zamówienia w celu przyspieszenia obsługi klienta w restauracji. Dzięki nim barman lub kucharz natychmiast jest informowany o napojach lub daniach do przygotowania.
Drukarki zamówień mogą pracować w kilku konfiguracjach:

  • Jedna drukarka wiele terminali - drukarka może obsługiwać zlecenia wydruku z wielu terminali POS lub komputerów. Możliwe jest to po przyłączeniu drukarki do sieci komputerowej za pomocą printserver'a (dodatkowego urządzenia sieciowego). Ilość terminali POS lub komputerów, które może obsłużyć podłączona w ten sposób drukarka, jest nieograniczona.
  • Wiele drukarek i wiele terminali - w sieci może być dostępnych więcej drukarek. W tym przypadku z jednego lub kliku terminali POS albo komputerów można wysyłać zlecenia wydrukowania bonu na dowolnej drukarce. Za wysłanie zlecenia w odpowiednich kierunkach odpowiada system zarządzania zainstalowany w lokalu. Po ustaleniu, które potrawy, gdzie mają być przygotowywane, powiadomienie będzie wysyłane dokładnie w tym kierunku. Istnieje również możliwość drukowania kopii wszystkich lub wybranych bonów na innej drukarce.