X

SERWER - KOMPUTER

Firma wyposażona w kilka stanowisk pracy korzystających z jednego programu wymaga serwera sprzętowego, czyli komputera przeznaczonego do ciągłej pracy i dużego obciążenia. Posiada on podwyższone parametry takie jak szybkość procesora, ilość pamięci RAM czy pamięć dyskowa.Serwer przechowuje wszystkie dane, udostępnia pliki i programy dla użytkowników. Serwer warto zamknąć w odpowiednio przystosowanej szafie, w osobnym pomieszczeniu, ponieważ, ze względu na swoją pracę, jest on głośnym, mocno grzejącym się i wrażliwym na wysokie temperatury urządzeniem. Należy go odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ jest najważniejszym komputerem w firmie, a dostęp do niego powinny mieć jedynie osoby uprawnione.


SERWER - OPROGRAMOWANIE

Oprogramowanie systemowe serwera umożliwia użytkownikom logowanie czy przechowywanie plików. Istotną funkcją oprogramowania jest możliwość pracy na zdalnym pulpicie. Serwery przeważnie pracują pod kontrolą systemów operacyjnych takich jak: FreeBSD, GNU/Linux, Solaris, HP-UX, AIX, OS X, Microsoft Windows Server 2008 lub 2012.


Serwer bazy danych

Program, którego funkcją jest udostępnianie informacji wszystkim użytkownikom sieci. Bez niego praca z programami wykorzystującymi bazę danych nie jest możliwa. Serwer ten przechowuje dane, chroni dostępu do nich, wysyła i zapisuje dane do i z programów na których pracują końcowi użytkownicy. Serwer bazy danych jest kluczowym elementem całego systemu. Oprogramowanie to nabywa się jako licencję bądź korzysta z licencji bezpłatnych Open Source takich jak MySql czy Firebird. O tym, z jakim serwerem pracuje program decyduje producent oprogramowania. Producenci oprogramowania do zarządzania firmą najczęściej korzystają Microsoft SQL Server. W wielu instalacjach wystarcza oprogramowanie darmowe, przy Microsoft jest to wersja Express ograniczona do ilości połączeń oraz wielkości bazy danych. W przypadku większych instalacji należy dokupić pełną wersję serwera SQL.


Wirtualny serwer WWW

Jest to kolejny rodzaj serwera niezbędny w firmie. W tym przypadku mamy do czynienia z umieszczeniem strony internetowej firmy na serwerze w sieci Internet. Serwery te oferują, oprócz wyświetlania strony internetowej, także konta pocztowe e-mail. Serwer wirtualny można nabyć u różnych dostawców (najczęściej na 1 rok lub 2 lata). Trzeba jednak pamiętać o przedłużeniu działania serwera po okresie, na który był zakupiony, gdyż grozi to utratą danych oraz zaprzestaniem wyświetlania strony internetowej.


Licencja, gwarancja, uaktualnianie oprogramowania

Licencja jest dowodem legalności używanego oprogramowania. Dokładnie określa nasze prawo do oprogramowania. Kupując oprogramowanie tak naprawdę kupujemy prawo do jego użytkowania, czyli licencję. Jest ona tzw. wartością niematerialną lub prawną.

  • Licencja czasowa - oznacza wykupienie możliwości korzystania z oprogramowania tylko na czas określony (np. 1 rok).
  • Licencja dożywotnia - wykupienie uprawnienia do użytkowania oprogramowania bez limitu czasowego.

Większość prodcentów oprogramowania do zarządzania firmami kieruje się zasadą, że wraz z licencją na oprogramowanie w danej wersji udostępniana jest możliwość nieodpłatnego instalowania nowych wersji przez okres 1 roku. Następnie, na kolejny rok, możemy wykupić możliwość korzystania z nowych wersji i tym samym przedłużyć gwarancję na program. Jest to niezwykle istotne, ponieważ program musi być w stanie nadążać za bezustannie zmieniającymi się przepisami. Dzięki aktualnej wersji oprogramowania jesteśmy na bieżąco ze stanem prawnym, a także mamy dostęp do nowych funkcji.