X
 

Wybierając urządzenie fiskalne należy wziąć pod uwagę kilka elementów związanych z organizacją sprzedaży w placówce i plany związane z rozwojem i odpowiedzieć sobie na pytania:

 1. Jaki jest rodzaj prowadzonej działalności?

 • Handel i usługi w terenie
 • Sklep stacjonarny detaliczny
 • Hurtownia
 • Usługi medyczne, prawnicze itp.
 • Gastronomia
 • Hotelarstwo

 2. Jaka jest powierzchnia sklepu?

 • Punkt mobilny
 • Mały sklepik( butik)
 • Średnio metrażowy
 • Wielkopowierzchniowy
 • Restauracja
 • Ogródek gastronomiczny

3. Ile stanowisk kasowych będzie docelowo znajdowało się w sklepie i jaka będzie
    konfiguracja przestrzenna stanowisk sprzedaży?

4. Jakie jest przewidywana ilość transakcji w sklepie, natężenie i szybkość obsługi ?

5. Jak będzie polityka opisywania towarów w systemie sprzedaży i w fizycznej warstwie oznakowania kodami kreskowymi?

6. Czy sklep będzie pracował jako samodzielna jednostka, czy będzie częścią sieci sklepów zarządzaną centralnie?

7. Czy  będą wykonywane ścisłe raporty i analizy sprzedaży?

8. Czy przewidywany jest jakiś system monitoringu i nadzoru?

 

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna?

Kasy fiskalne - to urządzenia rejestrujące sprzedaż detaliczną, pracujące samodzielnie lub w systemach kasowych. W zależności od modelu kasy mogą współpracować z komputerem i programem magazynowym na zasadzie off-line lub on-line.

 1. Sprzedaż dokonujemy na kasie fiskalnej.

 2. Nie znamy bieżących stanów magazynowych.

 3. Na kasie łatwiej się pomylić nabijając inny kod sprzedanego towaru.

Drukarki fiskalne - to urządzenia rejestrujące sprzedaż detaliczną, pracujące wyłącznie w połączeniu z komputerem i programem handlowo-magazynowym. Drukarki nie mogą pracować samodzielnie! są częścią systemu sprzedaży.

1. Sprzedaż dokonujemy za pomocą programu handlowego.

2. Drukarka tylko rejestruje sprzedaż drukując paragon fiskalny i zapisując informacje w pamięci fiskalnej.

3. Dzięki programowi handlowo-magazynowemu znamy bieżące stany magazynowe naszych towarów.

 
Szeroka gama urządzeń fiskalnych w naszej ofercie jest w stanie spełnić wymagania każdego sklepu, punktu gastronomicznego i usług.

 Wyjątkowe wymagania gastronomii spełniają systemy sprzedaży oparte o urządzenia  POS i   programy przeznaczone do obsługi restauracji, pizzerii, hotelu.

 Natężenie i szybkość sprzedaży

Pod uwagę należy wziąć średnią ilość Klientów w ciągu dnia, ilość Klientów w godzinach szczytu, średnią ilość sprzedanych pozycji dla jednego Klienta.

Stanowiska kasowe muszą zapewnić sprawną obsługę Klientów i zapobiec tworzeniu się kolejekw godzinach szczytu.

Urządzeniem zwiększającym znacznie szybkość obsługi Klientów, a tym samym przepustowość stanowiska kasowego jest czytnik kodu kreskowego. Tańsze czytniki ręczne, pozwalają na sprzedaż do kilkunastu towarów na minutę, natomiast droższy skaner wieloliniowy pozwala na sprzedaż nawet kilkudziesięciu towarów na minutę. Prawidłowy wybór czytnika bezpośrednio przekłada się na brak kolejek.

Prawie wszystkie kasy z naszej oferty pozwalają na dołączenie czytnika, a oferta czytników jest niezwykle szeroka. Szczegóły można znaleźć w dziale Automatyczna Identyfikacja.

Wielkość i organizacja placówki

Proste kasy jednostanowiskowe stosowane są w małych i średnich  punktach sprzedaży.

W dużych placówkach, sieciach handlowych stosowade są kasy systemowe, lub systemy POS z drukarkami fiskalnymi.

Ważnym parametrem jest ilość towarów handlowych punkcie.

Przy wyborze kasy należy uwzględniać towary, które mamy w ofercie i te, które pojawią się w najbliższych latach. Kasy posiadają różną ilość kodów towarowych - PLU.

 Należy zwrócić uwagę na ilość złączy  komunikacyjnych posiadanych przez urządzenie fiskalne , które służą do podłączenia urządzeń peryferyjnych np. waga, czytnik kart, komputer, szuflada itp.

W systemach komputerowych do zarządzania sklepem racjonalizacją bazy towarowej zwykle zajmuje się oprogramowanie zdejmując ten ciężar ze stanowisk sprzedaży (kasowych lub POS).

Przy wyborze systemu z drukarkami fiskalnymi należy pamiętać o tym, że systemy te potrafią szybko dostarczać bardzo dokładną informację. Systemy z drukarką fiskalną pomimo wyższej ceny (drukarka, POS, oprogramowanie) są jedynym możliwym rozwiązaniem w miejscach, gdzie szczegółowe informacje i nieograniczone możliwości są bardzo cenne.

W przypadku systemów z drukarką fiskalną jednym z najbardziej istotnych elementów jest oprogramowanie obsługi sprzedaży. Musi ono spełniać wymagania Klientów w wyżej poruszonych kwestiach: szybkości obsługi, systemu rozliczeń personelu i sprzedaży, komfortu pracy. Oprogramowanie musi również zapewniać możliwość dołączania interesujących nas urządzeń peryferyjnych, takich jak: dystrybutory paliw, czytniki kodów kreskowych, czytników kart magnetycznych i innych.

W większych sklepach często stosowanym rozwiązaniem jest waga drukująca metki z wagowym kodem kreskowym.

Koszty eksploatacji 

Urządzenia z kopią elektroniczną niosą wiele korzyści , a jedną z nich jest zmniejszenie kosztów eksploatacji. Kalkulując, że zużywamy dziennie  jedynie 2 rolki papieru 28mm/30m o wartości 2x65 groszy to po 5 latach koszt papieru wyniesie około 2379 złotych. Jeżeli zastosujemy kasę z elektroniczną kopią - zaoszczędzimy ponad 1000 złotych, czyli różnicę pomiędzy najtańszą kasą na rynku, a nowoczesną, dobrze wyposażoną, ergonomiczną i wydajną kasą z elektroniczną kopią paragonu.