X

Automatyczną Identyfikacją nazywamy procesy i systemy, które wspierają identyfikację i kolekcjonowanie danych za pomocą dostępnych na rynku technologi identyfikacji, począwszy od kodów kreskowych, technologi RFID, jak również zaawansowanych systemów wizyjnych. Automatyczna Identyfikacja pomaga nam podczas wprowadzania danych do komputera i późniejszego ich odczytu.

Kolektor danych (inwentaryzator, terminal mobilny) - niewielki komputer przenośny PDA. Podobnie jak każdy komputer jest wyposażony w system operacyjny Windows (w wersji Windows CE lub Windows Mobile) bądź Android.

Podstawowa różnica wynika z zastosowania odmiennego modułu generującego światło oświetlające pole kodu kreskowego.

Technologia CCD - matryca diodowa LED oświetla skanowany obszar.
Czytniki tego typu nazywane potocznie diodowymi kiedyś wymagały przytknięcia kodu bezpośrednio do głowicy skanującej. W obecnych czasach nie trzeba tego robić, gdyż czytniki diodowe nie tylko nie odbiegają parametrami odczytu od laserowych lecz w wielu przypadkach nawet je przewyższają ( 200 i więcej skanów na sekundę, odległości odczytu kodu od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów). Uważane też są za bardziej łaskawe dla kodów o słabej jakości. Są także mechanicznie bardziej wytrzymałe - nie zawierają bowiem części ruchomych wewnątrz głowicy skanującej.

Technologia laserowa - głowice oświetlają obszar kodu wąskim promieniem lasera.
Czytniki laserowe pozwalają na odczyt kodu z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Wyposażone są w silniczek i obrotowe lusterko znajdujące się w głowicy skanującej. Bardziej zaawansowane konstrukcje posiadają kilka, kilkanaście luster tworzących swoistą siatkę wiązek laserowych, skanującą kody niezależnie od kierunku ułożenia. Najnowsze technologie (np. diody laserowe dwukierunkowe) pozwalają powoli na rezygnację z wirujących luster i znaczne zwiększenie trwałości urządzeń.

W obu przypadkach odczyt kodu realizowany jest przez zupełnie inne technologie, które w różnych warunkach mogą mieć wpływ na skuteczność odczytu skanowanego kodu.